Увага! Африканська чума свиней!

Дата: 05.08.2024 16:31
Кількість переглядів: 142

У зв’язку з погіршенням епізоотичної ситуації щодо африканської чуми свиней (АЧС), як в Україні, так і в області та з метою мінімізації ризиків розповсюдження вказаного захворювання на території області, Полтавське районне управління Головного управління Держпродспоживслужи в Полтавській області нагадує:

Африканська чума свиней (АЧС, або хвороба Монтгомері) - це контагіозна вірусна геморагічна хвороба домашніх і диких свиней, на яку інші тварини та люди не хворіють.

АСЧ перебігає гостро, підгостро, хронічно безсимптомно та характеризується лихоманкою, геморагічним діатезом, ціанозом шкіри, некродистрофічними змінами паренхіматозних органів і високою летальністю, що в кінцевому результаті призводить до значних економічних збитків.

Варто зазначити, що частіше за все, при розслідуванні спалахів АЧС на території України, виявлялось, що збудник хвороби був занесений до домашніх свиней їх власником на взутті, знарядді догляду або з кормами, що були принесені з лісу або з інших місць, де можуть перебувати дикі тварини.

Зараження поголів’я свиней АЧС може відбуватися:

✔️ шляхом безпосереднього контакту з хворою твариною;

✔️ через ґрунт, незнезаражені корми, предмети догляду й утримання, транспортні засоби;

✔️ перенесенням збудника бродячими тваринами, птахами, а також обслуговуючим персоналом;

✔️ при згодовуванні харчових відходів, що містять продукти забою хворих чи інфікованих тварин;

✔️ при порушенні ветеринарно-санітарних вимог при транспортуванні тварин.

Для захисту поголів’я від АЧС необхідно вживати заходи біозахисту, а саме:

🔹 забезпечити роботу господарства за «закритим» типом, виключити доступ до місць утримання свиней сторонніх осіб;

🔹 дотримуватись вимог щодо зонування виробничих потужностей;

🔹 дотримуватись зоогігієнічних норм та правил утримання свиней, проводити термічну обробку кормів перед згодовуванням;

🔹 забезпечити регулярне проведення дезінфекцій та дератизацій у місцях утримання свиней, зберігання і переробки кормів;

🔹 не використовувати для напування тварин воду із природних водойм, до яких мають доступ дикі тварини;

🔹 не купувати свиней у місцях несанкціонованої торгівлі та без відповідних супровідних документів.

🔹 реєструвати тварин згідно вимог чинного законодавства;

🔹 забезпечити повноцінне обслуговування свиней ветеринарними спеціалістами аж до забою;

🔹 забезпечити поводження з побічними продуктами тваринного походження відповідно до вимог законодавства;

🔹 повідомляти територіальні органи Держпродспоживслужби про загибель свиней та не викидати трупи тварин, відходи від їх утримання і переробки на смітники, лісопосадки, узбіччя доріг.

Держпродспоживслужба наголошує, що будь-які ознаки захворювання чи загибель свиней, слід розглядати як ймовірний спалах АЧС і терміново повідомляти про це державні установи ветеринарної медицини за місцем реєстрації потужності або проживання. Підтвердження або виключення діагнозу на АЧС завжди потребує проведення лабораторних досліджень. Зразки біологічного/паталогічного матеріалу має відбирати лише кваліфікований фахівець. Лікування тварин або будь-які намагання самотужки вийти з цієї ситуації сприятимуть лише поширенню інфекції.

Довідково. Характерними для хвороби є наступні клінічні ознаки є раптова загибель тварини, за відсутності клінічного прояву; підвищення температури тіла до 40,5-42°С; зниження апетиту, в’ялість, слабкість тазових кінцівок, хитка хода, посилена спрага, тварини лежать, зарившись в підстилку; синюшність шкіри та червонувато-фіолетові плями черева, підгрудка, мошонки, вух, п’ятачка та кінцівок.

Нагадуємо, що африканська чума свиней — це вірусне захворювання, яке вражає домашніх та диких свиней. Вперше захворювання виявили в 1903 р. в Африці. На сьогодні захворювання не лікується.  Це небезпечна інфекційна хвороба свиней, яка характеризується лихоманкою, запальними і дистрофічними ураженнями внутрішніх органів, чисельними крововиливами та високою смертністю. Факторами передавання збудника можуть стати різні об’єкти зовнішнього середовища - корми, вода, гній, підстилка, предмети догляду за тваринами, одяг обслуговуючого персоналу, транспорт, що були контаміновані вірусом, а також трупи загиблих від чуми свиней. Особливо небезпечними є інфіковані продукти забою, боєнські та кухонні відходи. Механічними переносниками вірусу можуть бути птахи, гризуни, комахи, не чутливі до нього дикі та свійські тварини, а також люди, що знаходяться в епізоотичному осередку. Загибель свиней при АЧС складає – майже 100 %.

       Вірус АЧС стійкий, може зберігатися при температурах: 50 С - до 7 років, 18-20 °С -18 місяців, 37 °С –до 30 днів, 50 °С – до одної години. У трупах свиней вірус зберігається до десяти тижнів, у м'ясі від хворих тварин - до 155 днів, в копченій ковбасі та шинці - до 5 місяців, у гною - більше 3 місяців, в ґрунті - (112 діб літо-осінь, 200 діб осінь-зима).Охолодження (особливо заморожування)  консервує вірус, у морозильнику при мінус 30-60 °С лишається активним до 10 років, в охолодженому м’ясі до 15 тижнів. Така висока стійкість вірусу і сприяє його швидкому розповсюдженню на значні території.

        Власникам особистих підсобних господарств і фермерських господарств слід утримувати свиней у свинарниках і сараях без вигулу та контакту з іншими тваринами; не годувати свиней кормами тваринного походження і харчовими відходами без проварки. Купуйте корми тільки промислового виробництва або проварюйте їх, при температурі не менше 80  С, впродовж 1 години;  проводьте обробку свиней і приміщень для їх утримання один раз на 10 днів проти кровосисних комах (кліщів, вошей, бліх, мух та комарів). Постійно ведіть боротьбу з гризунами. Подвірний забій і реалізацію свинини проводити з дозволу фахівців державної ветеринарної медицини після проведення ними передзабійного огляду тварин та ветеринарно-санітарної експертизи м'яса, продуктів забою.  Не купуйте живих свиней в недозволених місцях торгівлі, без ветеринарних супровідних документів придбання свиней проводити з місцевості благополучної щодо інфекційних хвороб, в т.ч. і з АЧС. Суворо забороняється реалізація продуктів харчування та сировини тваринного походження у невстановлених місцях та стихійних ринках.                                                Ще раз нагадуємо - не допускайте сторонніх у своє господарство. Переведіть свиней в режим безвигульного утримання.Фото без опису


« повернутися

Код для вставки на сайт

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень