На варті здоров’я – мисливці за діабетом

Дата: 14.02.2022 09:26
Кількість переглядів: 648

За сприяння Швейцарії на Полтавщині розпочалося «полювання» на цукровий діабет у людей, які навіть не здогадуються про свою хворобу. Підступність діабету полягає в тім, що на початкових етапах часто недуга нічим не дошкуляє. Прогресує, вражає системи й органи, зміни набувають незворотнього характеру, а пацієнт, не підозрюючи про це, втрачає дорогоцінний час.

У Департаменті охорони здоров’я Полтавської ОДА журналісти регіональних ЗМІ стали учасниками старту інформаційної кампанії «Мисливці за діабетом». Центр громадського здоров’я України та Україно-швейцарський проєкт «Діємо для здоров’я» розпочали її у 5 областях: Полтавській, Дніпропетровській, Херсонській, Львівській та Рівненській.  Мета – підвищити обізнаність людей про цукровий діабет другого типу, мотивувати населення регулярно перевіряти свій рівень глюкози у крові.

«Я дуже вдячний цьому проєкту, – сказав, відкриваючи презентацію, директор Департаменту охорони здоров’я Полтавської ОДА Віктор Лисак, – адже переконаний: у боротьбі з діабетом профілактична складова крок за кроком повинна переважити фармакологічну. Говорити варто не так про доступність до лікування чи електронні рецепти, як про ставлення кожного мешканця області до свого здоров’я. Про правильне харчування, руховий режим, про недопустимість нервових зривів, які також провокують підвищення рівня цукру у крові». Віктор Лисак також наголосив, що перебіг коронавірусної інфекції у людей із цукровим діабетом буває набагато складнішим.

На Полтавщині кількість нових пацієнтів із цукровим діабетом щороку збільшується на 1200-1600 осіб. Це свідчить про низький рівень ранньої діагностики.

«Профілактика, раннє виявлення і належне лікування цукрового діабету 2 типу є пріоритетним для керівництва області, – зазначив Віктор Лисак. – Адже люди, які хворіють на діабет 2 типу, мають удвічі більший загальний ризик смерті, ніж люди того ж віку, які не хворіють на діабет. Ми робимо все можливе, аби забезпечити належну відповідь системи охорони здоров’я на цей виклик. Тестування рівня глюкози у крові за направленням лікаря, а також лікування цукрового діабету покривається за рахунок бюджету. Однак без усвідомлення і відповідальності самих громадян досягти позитивних змін неможливо. Тому я закликаю всіх, особливо людей, старших 45 років, дізнаватися про свій ризик виникнення цукрового діабету  2 типу та регулярно перевіряти рівень глюкози у крові».

Сімейна лікарка, лідер команди «Мисливців за діабетом» у Полтавській області Світлана Левченко розповіла про головні активності у рамках цієї кампанії. До команди «мисливців» увійшли сімейні лікарі, терапевти, ендокринологи, медсестри та фельдшери, а також пацієнти з цукровим діабетом та члени їх родин. У 4-ох пілотних громадах – Полтавській та Лубенській міських, Котелевській та Диканській селищних, в організованих колективах області передбачено проведення масового скринінгу на цукровий діабет, онлайн-тестування на визначення індивідуального ризику цукрового діабету 2 типу серед пацієнтів, навчання щодо здорового способу життя. Буде поширено інформаційні матеріали серед медичних працівників та населення. Сімейні лікарі пройдуть навчальний тренінг, медичні сестри та фельдшери будуть залучені до цієї роботи. Інформаційна кампанія триватиме до квітня, а проєкт «Діємо для здоров’я» розрахований на 4 роки.

Головний терапевт Департаменту охорони здоров’я Іван Шумейко розповів журналістам про те, як співпраця зі Світовим Банком дозволила забезпечити всі ФАПи області глюкометрами і тест-смужками, діагностика та лікування діабету з повним або частковим відшкодуванням вартості препаратів за програмою “Доступні ліки” зараз доступні кожному мешканцю області.

Головний ендокринолог Полтави Ельвіра Кайдашева розповіла про поширені навколо діабету міфи, про те, що й після призначення інсулінотерапії життя пацієнта продовжується повноцінно, варто лише дослухатися порад лікаря. Схема лікування призначається індивідуально. Потрапити на прийом до ендокринолога по запису у Полтаві не складніше, ніж до сімейного лікаря.

Регіональний координатор проєкту «Діємо для здоров’я» Ніна Дурдикулиєва відмітила, що лише свідоме ставлення до свого здоров’я, особисте бажання, підтримка сімейного лікаря та родини дозволить ефективно протистояти цукровому діабету. Зокрема, закликала пройти онлайн-тестування для визначення загрози виникнення цукрового діабету 2 типу, поширювати інформаційні матеріали кампанії «Мисливці за діабетом» серед знайомих і родичів, старше 45 років.

КП «Полтавський обласний центр громадського здоров’я Полтавської обласної ради»


Фото без опису


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень